ŠANCA: Viacnásobní darcovia krvi by mali menej doplácať na lieky a u lekára


19.6.2017
Bratislava 19. júna - Limit na doplatky za lieky a v budúcnosti i limit na poplatky v zdravotníctve by sa mal vzťahovať aj na viacnásobných dobrovoľných darcov krvi. Navrhuje to mimoparlamentná strana ŠANCA, podľa ktorej si to darcovia krvi zaslúžia za svoj prínos pre záchranu ľudských životov.

Je smutné, že zdravotníctvo sa k nim napriek ich finančne nevyčísliteľnej pomoci správa stále macošsky a nedokáže pre nich urobiť viac. Darovanie krvi pritom patrí k najhumánnejším činom. Darcovia sú väčšinou zdraví ľudia, ale keď sa ich zdravotný stav zhorší a potrebujú užívať lieky či častejšie navštevovať lekára, mali by pocítiť našu vďaku za svoju nezištnú pomoc verejnosti,” povedal predseda ŠANCE a lekár Viliam Novotný.

Novotný pripomenul, že od roku 2013 ako poslanec Národnej rady SR opakovane navrhoval zahrnúť do limitu spoluúčasti na doplatky za lieky aj dobrovoľných darcov krvi.  Podľa jeho návrhu by sa mal limit spoluúčasti na doplatky za lieky vo výške 25 eur za štvrťrok týkať aj všetkých darcov krvi, ktorí získali minimálne striebornú Janského plaketu, teda bezplatne darovali krv aspoň 20-krát. Rovnako by sa podľa neho mohol zaviesť podobne, ako pri liekoch, aj zákonom určený limit spoluúčasti pre darcov v prípade poplatkov. Ak darca zaplatí na poplatkoch ulekára za štvrťrok viac ako určuje limit, zdravotná poisťovňa by mu mala peniaze vrátiť. Na to je však potrebné, aby rezort zdravotníctva definitívne určil, aké poplatky sa vlastne môžu vyberať, pripomína predseda ŠANCE.

Strana ŠANCA preto opätovne navrhuje úľavy pre viacnásobných darcov krvi. “Vláda sa rada chváli rastom ekonomiky a tvrdí, že zlepšenie by mali pocítiť aj bežní ľudia. Prečo nezačať od tých, ktorí pomáhajú zachraňovať ľudské životy?,” pýta sa predseda ŠANCE Viliam Novotný. 

Spracovávam ... Spracovávam ...