Bratislava 13. júla - Pre kauzu stratenej munície by mali poslanci Národnej rady SR okamžite iniciovať zvolanie mimoriadneho zasadnutia parlamentného Výboru pre obranu a bezpečnosť a schváliť poslanecký prieskum na Ministerstve obrany SR. Vyzval ich k tomu dlhoročný bývalý poslanec NR SR a predseda strany ŠANCA Viliam Novotný.
Situácia je mimoriadne vážna, upozornil Novotný. Nevysvetlená a opakovaná strata munície podľa neho znižuje dôveryhodnosť nielen Ozbrojených síl SR v očiach verejnosti, ale aj celej krajiny u spojencov v Severoatlantickej aliancii. Logickým vyústením kauzy by malo byť nielen dôsledné vyšetrenie krádeží a potrestanie vinníkov, ale aj vyvodenie politickej zodpovednosti ministra obrany Petra Gajdoša (SNS), uviedol Viliam Novotný.
“Najskôr zmizli z muničných skladov ručné protitankové granáty (RPG) tzv. pancierové päste, potom sa stratili aj pechotné granáty, teraz zase nevedia nájsť 300 tisíc nábojov do malokalibroviek. Podľa neoficiálnych informácií armáda vraj nepriznala päť ďalších krádeží, napríklad starších samopalov či guľometov a ďalšej munície,” pripomenul Viliam Novotný.Minister obrany však iba opakuje, že pokračuje hĺbková kontrola armádnych skladov a priznal, že chýbajúca munícia nebola ukradnutá v posledných mesiacoch, ale ide o dlhodobé rozkrádanie, ktoré umožňoval nesprávne nastavený systém stráženia od roku 2006. „V tak závažnej záležitosti by mal parlamentný výbor okamžite konať, žiadať podobne ako prezident Andrej Kiska podrobné informovanie verejnosti a schváliť poslanecký prieskum na ministerstve obrany. Ak munícia a zbrane miznú od roku 2006, tak niekto si systematicky neplnil svoje povinnosti,“ zdôraznil predseda ŠANCE Viliam Novotný.
Podľa Novotného je však dôležitá aj odpoveď na otázku, kde sa nachádza stratená munícia v súčasnosti. „Je možné, že sa vlastne ani nestratila, len v evidencii má slovenská armáda obrovský bordel, predchádzajúca inventarizácia v novembri 2016 totiž nepreukázala nič. Ale je tiež možné, že tu funguje organizovaná zločinecká sieť, ktorá naše zbrane a muníciu predáva napr. teroristom z Islamského štátu. Ale je možné i to, že sa na Slovensku vyzbrojuje nejaká polovojenská organizácia,“ uviedol dlhoročný poslanec. Za všetky tri možnosti však nesie plnú politickú zodpovednosť minister Gajdoš a poslanci parlamentu majú povinnosť žiadať ho o vysvetlenie.
