Igor Pribula: Poriadok nastolí len povinné čipovanie psov


31.1.2017
Návrh novely zákona o podmienkach chovu psov a o veterinárnej starostlivosti, ktorou sa bude zaoberať Národná rada SR na dnes začínajúcej schôdzi, chápeme ako úprimnú snahu predkladateľov riešiť problém nelegálnych množiarní psov. Choré a zničené psy sú v nich často držané v klietkach a v nevyhovujúcich podmienkach len za účelom množenia a následného predaja šteniat.

Žiaľ, navrhované riešenie, ktoré podstatou je registrácia chovateľov je len kozmetické, pretože nepostihne tých nezodpovedných chovateľov, ktorí svoj chov jednoducho neprihlásia a štátna veterinárna správa tak nenájde spôsob ako ich odhaliť. Navyše, ak by ich aj zázrakom odhalili, majitelia môžu tvrdiť, že šteniatka nie sú na predaj a nikto ich kontrolovať nebude. Až takto jednoducho sa dá obísť navrhované riešenie.
Jediný spôsob ako urobiť poriadok je preto zavedenie plošnej identifikácie psov povinným čipovaním, navrhuje krajský predseda strany ŠANCA a veterinár Igor Pribula. Podľa neho sa tak vyrieši nielen problém kontroly nezodpovedných chovateľov, ale aj nekonečný problém túlajúcich sa psov, ktorí končia v preplnených útulkoch. V centrálnom registri psov by bolo možné zistiť chovateľov s väčším počtom zvierat ako aj identifikovať majiteľov psíka bez domova. Zaviedol by sa poriadok a jasná kontrola, navyše tí majitelia zvierat, ktorí sa k zvieratám správajú nezodpovedne, by niesli za svoje konanie zodpovednosť. Okrem toho by bolo povinné aj nahlasovanie zmien v registri v prípade, ak pes zmení majiteľa.

Spracovávam ... Spracovávam ...