František Oľha (ŠANCA) oznámil kandidatúru na post prešovského župana


6.4.2017
Úspešný manažér František Oľha dnes oznámil, že sa v novembrových regionálnych voľbách bude uchádzať o post predsedu Prešovského samosprávneho kraja ako kandidát mimoparlamentnej strany ŠANCA.

Chcem, aby bol Prešovský kraj lepším miestom pre život. Narodil som sa tu, založil si rodinu a s blízkymi vybudoval rodinnú firmu, ktorá dáva prácu desiatkam ľudí. Mám tu priateľov. Na každom kroku však vidím, čo sa dá zlepšiť. A mám konkrétne riešenia ako to urobiť. Nechcem, aby jedného dňa moje deti opustili Prešov, pretože tu nebudú môcť dôstojne žiť,” uviedol Oľha k dôvodom kandidatúry.

Kľúčovými bodmi jeho programu sú:

viac pracovných príležitostí za dôstojnú odmenu v kraji

zlepšenie katastrofálnej cestnej infraštruktúry v kraji

rómska problematika

Oľha má konkrétne návrhy na vytvorenie podmienok pre nové pracovné príležitosti za primeranú odmenu ana zlepšenie cestnej infraštruktúry. “Bez kvalitných ciest investori neprídu. A ak prídu, mali by sa zamerať na výrobu s pridanou hodnotou. To je tá najťažšia cesta - hľadať veľa menších investorov, ktorí dajú prácu ľuďom znášho regiónu za primeranú plácu. Nepotrebujeme tu automobilky za každú cenu, ale pre každý región to, v čom má dlhoročnú tradíciu a vzdelaných ľudí. Prešov a jeho okolie má predpoklady na rozvoj elektrotechnického priemyslu a precíznej strojárenskej výroby, podobne aj Poprad aKežmarok, Humenné a okolie zasa na potravinársky a chemický priemysel, Vranov na spracovanie dreva,” uviedol kandidát na župana.

Vo svojom programe sa zameria aj na prípravu kvalitných odborníkov pre potreby regionálneho trhu práce. „Potrebujeme prebudovať regionálne školstvo na moderné regionálne duálne vzdelávanie, čiže prepojiť odborné školstvo sregionálnymi firmami tak, aby vychovávali absolventov, po ktorých je na pracovnom trhu dopyt,“ vysvetlil Oľha.   

Jednou z oblastí, v ktorých chce Oľha ponúknuť praktické riešenia je aj rómska problematika. Ide o dlhodobý problém, ktorý traumatizuje nielen Prešovský kraj, ale celé Slovensko a jeho ignorovanie nahráva extrémizmu. Riešením je podľa neho zabezpečenie poriadku v rizikových oblastiach, a to spoluprácou štátnej polície voblasti personálneho posilnenia aúčinnou pomocou obciam pri vytváraní obecných polícií alebo hliadok. Ľudia sa tu musia cítiť bezpečne. S tým súvisí aj potreba  zabezpečiť vzdelávanie Rómov priamo v osadách a vytvárať pre nich  pracovné príležitosti. “Poznám veľa Rómov, ktorí sú pracovití a chcú si na vlastný život zarobiť. Pomáhajú na pílach, na stavbách, pri výkopoch. Pre nich, vzhľadom na ich malé kvalifikačné a praktické skúsenosti, je jednoznačne jedným z najúčinnejších riešení praktická výučba stavbárov, poľnohospodárov a iných manuálnych profesií priamo v rómskych komunitách, na čo existujú pozitívne príklady a VÚC má na to ako jediná priamy vplyv,” zdôraznil František Oľha.

Oľhov program v úplnom znení bude zverejnený v najbližších dňoch.

Chápem ľudí, že sú nespokojní a odchádzajú. Navyše, kraj by sa mal riadiť u nás, nami, nie z Bratislavy a vďaka zabetónovaným politikom,” uzavrel Oľha.  Vo voľbách chce občanom ponúknuť svoje manažérske skúsenosti zo spoločností, ktoré získali desiatky ocenení za najlepšie technické, kvalitatívne a inovatívne riešenia. Oľha učil na odbornej strednej škole, vedie krajský zväz hádzanej a je známy ako podporovateľ mladých talentov v športe.

Spracovávam ... Spracovávam ...