„Drucker by mal riešiť peniaze na platy zdravotníkov a nie kubánske výlety“, hovorí Viliam Novotný


6.7.2016
Podľa predsedu ŠANCE Viliama Novotného peniaze na krytie nákladov súvisiacich so zákonným zvýšením miezd zdravotníckych pracovníkov pracujúcich v nemocniciach od 1. januára 2016, nárokov na zvyšovanie miezd nemocničných lekárov a nárokov spojených so zvyšovaním minimálnej mzdy, chýbali už pri schvaľovaní tohtoročného štátneho rozpočtu. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) ich vyčíslila na minimálne 95 miliónov eur.

Už pri schvaľovaní štátneho rozpočtu na rok 2016 minister financií Kažimír a vtedajší minister zdravotníctva Čislák, miesto potrebných 55 miliónov eur na krytie zvýšených miezd sestier azdravotníkov od 1. januára 2016, presadili uznesenie NR SR, podľa ktorého tieto peniaze vrozpočte sú.

Situácia je už vsúčasnosti kritická. 55 miliónov eur na zvýšenie miezd sestier azdravotníkov v nemocniciach, napriek sľubom vlády, vrozpočte vskutočnosti nikdy nebolo. Okrem toho chýba ďalších približne 40 miliónov eur na krytie zvýšených platov lekárov aostatných zamestnancov,“ upozorňuje Viliam Novotný.

Zdravotné poisťovne do konca septembra 2016 síce na základe memoranda, ktoré podpísali ešte sministrom Čislákom, podmienečne navýšili platby nemocniciam na krytie zvýšených miezd, avšak vláda však sľúbila, že rezort dofinancuje. „Ak ale vláda do zdravotníctva urýchlene peniaze nepridá, platby od poisťovní môžu klesnúť na úroveň roku 2015,“ vysvetľuje predseda strany Šanca.

Situácia je vážna apodľa ŠANCE si ju zrejme uvedomuje aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý dal 23. mája  na odvetvovej tripartite nemocniciam prísľub, že bude hľadať možnosti na dofinancovanie rezortu. Podľa Viliama Novotného je oto prekvapujúcejšie, že sa vsúčasnosti miesto platov sestier azdravotníkov venuje odblokovávaniu kubánskeho dlhu.

„Vyzývam pána ministra, aby miesto kubánskeho dlhu riešil radšej ten vládny voči sestrám azdravotníkom, skôr ako budú nemocnice nútené prepúšťať a redukovať zdravotnú starostlivosť pre pacientov,“ dodáva Novotný.

Spracovávam ... Spracovávam ...